Seník? A proč ne / Ing. arch. Jana Jasinek architektka

Líbí se mi jednoduchá skladba konstrukce z přírodních materiálů na bázi dřeva, optimalizovaná pro pasivní domy.

 Dům je navržen jako nulový. Můžete čtenářům tento termín přiblížit?
Hodně zjednodušeně se dá říci, že má konstrukci pasivního domu a k tomu pokrývá energii na svůj provoz z obnovitelných zdrojů, v tomto případě z fotovoltaických panelů. Roční energetická bilance je tedy přibližně nulová/vyrovnaná. Dům má dva zdroje energie; tepelné čerpadlo země-voda o malém výkonu a fotovoltaickou elektrárnu na střeše o výkonu 7,8 kWp. Elektřina pohání tepelné čerpadlo a spotřebiče v domě. Její přebytky se využívají na ohřev teplé vody, která je uložena v zásobníku o objemu 650 litrů. Tepelné čerpadlo navíc umí chladit.

Jako izolaci jste zvolila celulózu. Proč?
Od začátku jsem dům navrhovala v systému ATREA. Líbí se mi jednoduchá skladba konstrukce z přírodních materiálů na bázi dřeva, optimalizovaná pro pasivní domy. A k tomu patří i odpovídající tepelná izolace. Celulóza je skvělý ekologický materiál, recyklovaný ze starých novin, takže se k jeho výrobě spotřebuje minimum energie. Je příjemný na práci – pro manipulaci nejsou potřeba ochranné pomůcky, snadno a rychle se aplikuje, zafoukávání dokonale vyplní šikminy a nepravidelné detaily, má vysokou akumulační schopnost.. A nakonec, až jednou dojde na jeho likvidaci, je biologicky odbouratelný.

Stejně jako dřevo.
Ano. Dřevo je úžasný materiál, příjemný na dotek, příjemný pro bosá chodidla. Stárne s grácií. Každý kousek je jedinečný svoji kresbou, stejně jako čáry
na našich dlaních. Ze dřeva se dá vyrobit téměř všechno, co potřebujeme. Jako by bylo stvořeno, aby nás doprovázelo životem.

Co vás na tomto projektu nejvíce bavilo?
Kromě porozumění kontextu místa mě bavily fasády. Snad je to vidět na první pohled. Pohrála jsem si se směrem palubek. Ve štítech obou staveb jsou vertikální a na podélné straně horizontální. Tento efekt se znásobuje kolmým umístěním hospodářské budovy. Další hříčka se objevuje na sloupech pergoly a vstupního přístřešku. Sloupy jsou nepravidelně rozházené, různě našikmo, bez řádu – „jako dříví v lese“.

SENÍK? A PROČ NE... / DOMY PETŘÍČEK / DOMY ATREA